Lazer Kesim Makinası alırken nelere dikkat etmeliyim?.

October 21, 2018

Konumuzu Metal üzerine kurduğumuzdan dolayı , metallere yönelik lazer kesim makinası yatırımını konuşacağız. Bir çok imalatçı için lazer kesim makinası önemli ve ana kalem yatırımıdır. Bu  sadece makinayı ilk alırken bir  verilen bir para değil , tüm üretim süresi boyuncada devam eden bir harcama kalemidir. Yani  iki türlü maliyet  söz konusu makinayı alırkenki ödediğiniz yatırım maliyeti ve birde  makinayı alıp kullanırken oluşan ve sürekli var olacak olan işletme maliyeti.Makinalar ilk  alındıklarında  ortalam 10 yıl ,  ilk alıcısında kaldığı  düşünülürse işletme maliyetini  daha  fazla  hesaba katmanın önemi açıktır. Yanlış bir  alım karararı  bizi  yüklü işletme maliyeti ve eşitsiz bir rekabet ortamı ile başbaşa bırakır. 

İlk soru Gerçekten Lazer kesim makinası Almalımıyım , buna ihtiyacım varmı. ? Olmalıdır. Bu kesin olarak cevaplanırsa satıcı  firmalarla görüşmeye gidildiğinde daha kararlı bir tutum sergilenir ve sürec daha hızlı işleyeceği içinde zaman ve para tasarrufu getirir. Punch makinasıda sac kesim yapabilir ancak onun kesici takım maliyetleri vardır ayrıca hız olarak lazerden geride kalır , plazma kesim makinası kalın sacları kesebilir ancak detay kalitesi çok iyi değildir ayrıca kesilecek sacı çok fazla ısıttığı içinde sacı istenmeyecek ölçüde deforme edebilir. Kesme kalıbı ile de belki standart işlerinizi  görebilirsiniz ancak kalıp hazırlanma süreleri genelde 2 -3  aydır ve kısıtlı bir imalat durumudur.

 

Şu sorulara cevap verin. Dışarıya verdiğim Lazer kesim için aylık ne kadar para ödüyorum ?. Lazer kesim yaptırdığım yer ile ilişkilerim ve diyalogum nasıl , hızlı ve kaliteli hizmet alabiliyormuyum?. dışarıya verdiğim kesim işlerinden dolayı sevkiyatımda gecikme oluyormu ? yada gelen kesilmiş ürünlerin kalitesinden dolayı müşterimden ürün iadesi aldım mı ?

 

Karbondioksit mi  Fiber mi ?

Şu an iki farklı tip vardır fiber yada COCO2 lazerler . Karbondioksit lazerler son 25 yıldır oldukça iş görmüş geleneksel lazerler iken fiber solidstate teknolojisi  ile  son 10  yılda hızla yaygınlaşan ve büyük oranda pazara yerleşen lazer teknolojisidir.Fiber lazerler  işletme ve bakım maliyetleri ve hızları ile karbondioksit lazerlerden çok daha öndedir. Karbondioksit lazerler,  daha kalın malzemelerde özzelikle zor radyuslarda fiberlerden daha iyidir. Ancak  Fiber lazerler  yansıma yapabilen bakır ve pirinç gibi  sıkıntılı malzmeleri sorunsuz kesebilirler acak bu CO2 lazerde  olmaz.

 

 

Please reload

Son Gönderiler
Please reload

Arşiv
Please reload

Kelimeye göre arama 
Bizi takip edin
  • Facebook Basic Square
İletişim kurun

Birmak Teknoloji Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti

Topçular mah.Rami Kışla Cad.TEÇ Topçular oto san.sit.

D -blok no:102 Topçular - Eyup / Istanbul

Tel: 0212 565 51 30 

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon

​© 2023 by Hakan Aydın - Birmak Teknoloji Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti